Šunų odos vėžys: simptomai, diagnostika ir ankstyvas aptikimas

minutės Skaitymo trukmė

Esate girdėję apie žmonių odos vėžį, bet ar šunys gali susirgti odos vėžiu? Kaip atrodo šuns odos vėžys? Šunys gali susirgti keliais skirtingais odos vėžio tipais ir, kaip žmonės, kiekvienas jų gali turėti skirtingus požymius. Laimei, dauguma šunų odos auglių yra gerybiniai – nuo riebalinių auglių (lipomų) iki riebalinių cistų.

Ar šunys gali susirgti odos vėžiu?

Taip. Remiantis „Royal Veterinary College“, yra įvairių odos vėžio tipų, kuriais gali sirgti šunys. Vėžio tipai:

  • mastocitų navikai – dažniausiai pasitaikantys šunų mastocitų navikai yra baltųjų kraujo kūnelių, vadinamų mastocitais, navikai, kurie gali sukelti vėžinius auglius ant odos arba po ja; 
  • karcinoma – šis vėžys gali pažeisti įvairias odos ląsteles, todėl yra žinomas pagal pažeistos ląstelės tipą. Pavyzdžiui, bazalioma ir plokščialąstelinė karcinoma;
  • melanoma – šis vėžys pažeidžia pigmentines ląsteles, lemiančias jūsų šuns odos spalvą; 
  • limfoma – šis vėžys išsivysto limfinėje sistemoje, o jei jis pažeidžia odą, vadinamas odos limfoma.

Nors nėra aiškaus atsakymo, kas sukelia kai kurių šunų odos vėžį, „Blue Cross“ įvardina šiuos rizikos veiksnius:

  • saulės poveikis ir nudegimas saulėje; 
  • nuolatinis kurio nors odos ploto laižymas.; 
  • genetika ir veislė.

„Blue Cross“ aiškina, kad šunims, kurių oda šviesi, kailis plonas arba jo mažai, apskritai gresia didžiausia odos vėžio rizika. Kai kurios veislės taip pat dažniau serga tam tikromis vėžio rūšimis nei kitos. Remiantis „PDSA“, pavyzdžiui, bigliai, bokseriai ir buldogai yra vienos iš veislių, kurioms gresia didžiausia rizika susirgti putliųjų ląstelių navikais. 

Kai kurių veislių gyvūnams dažniau pasitaiko gerybinių auglių, labradorai dažniau serga lipomomis, o pudeliai – cistomis. Vėžys gali pasireikšti bet kurios veislės šuniui, o kai kuriuos vėžinius darinius galima supainioti su gerybiniais. Dėl šios priežasties svarbu išlikti budriems, o bet kokius šuns odos pokyčius aptarti su veterinaru.

Kaip atrodo šunų odos vėžys?

Ar šunys gali susirgti odos vėžiu? Taip. Taigi, kaip atrodo šuns odos vėžys? „Blue Cross“ teigia, kad odos vėžys gali pasireikšti įvairiomis formomis – nuo guzų ir iškilimų iki šašų ar karpų. Dėmės arba dariniai taip pat gali būti skirtingos spalvos. 

Pavyzdžiui, dauguma odos vėžio tipų atrodo kaip odos guzai su kailiu ar be jo. Piktybinė melanoma gali pasireikšti kaip juoda arba ruda žymė, ji gali būti iškilusi kaip apgamas arba plokščia. Kita vertus, odos limfoma gali pasireikšti kaip raudonos, pleiskanojančios odos dėmės, panašios į dermatofitozę. Tiek odos limfoma, tiek piktybinė melanoma gali būti mirtinos, todėl jas reikia nedelsiant diagnozuoti ir gydyti. 

Jei ant savo šuns radote guzą, ar turėtumėte nerimauti? Dažniausiai bet koks guzas ant šuns odos gali kelti susirūpinimą, ypač jei jis yra naujas arba greitai auga. Tarkime, nuolat glostote savo šunį jo mėgstamoje vietoje. Vieną dieną ten pastebėjote nedidelį gumbelį. Vėliau pastebite, kad jis padidėjo. Tai gali būti rūpestį keliantis ženklas. Nepamirškite, kad kai kurie vėžiniai susirgimai gali būti kieti, o kiti – minkšti, todėl augimo pojūtis nėra patikimas rodiklis. 

Kitas požymis, į kurį reikia atkreipti dėmesį – darinys, kuris, atrodo, kraujuoja arba iš jo bėga skystis be jokios priežasties. Tai gali trikdyti jūsų šunį arba jis gali visiškai nekreipti į tai dėmesio – augintinio susidomėjimo ar nerimo lygis paprastai nėra patikimas vėžinio auglio rodiklis.

Šunų odos vėžio diagnozavimas

Kai atvesite savo šunį pas veterinarą su nerimą keliančiais odos simptomais, veterinaras tikriausiai atliks aspiracinę biopsiją adata. Atliekant šį procesą adata (kokia naudojama skiepams) įsmeigiama į darinį ir paimamas ląstelių mėginys. Veterinaras gali ištirti ląsteles mikroskopu arba nusiųsti mėginį patologijos specialistui. Kartais diagnozei nustatyti nepakanka kelių ląstelių ant tyrimo stiklelio, todėl veterinarui gali tekti atlikti šuns biopsiją arba chirurginiu būdu pašalinti visą darinį ir išsiųsti jį tyrimams. Tokiu būdu nustatyta diagnozė yra pati tiksliausia.

Neatpažįstamo vyro veterinaro, apžiūrinčio baltą labradoro veislės šunį veterinarijos klinikoje apkarpytas portretas, kopijų vieta

Šunų odos vėžio gydymas

Sužinoti, kad jūsų šuo serga vežiu, nėra lengva. Be visų emocijų, kurias galbūt jaučiate, tikriausiai galvojate, ką daryti toliau. Kokį gydymą galima taikyti? Kaip geriausiai padėti savo šuniui? 

Laimei, daugelį šunų odos vėžio rūšių galima išgydyti chirurginiu būdu. Jei vėžys agresyvus arba išplitęs į kitas kūno dalis (atsirado „metastazių“), veterinaras gali rekomenduoti chemoterapiją arba spindulinį gydymą. Svarbu atvirai pasikalbėti su veterinaru ir sužinoti visas jums ir jūsų šuniui prieinamas gydymo galimybes.

Svarbiausia – ankstyvas aptikimas

Nors neįmanoma visiškai išvengti šunų odos vėžio, ankstyvas ligos nustatymas gali būti labai svarbus – tai padės šuniui greičiau pasveikti ir galbūt ilgiau gyventi. Kad jūsų šuo būtų puikios sveikatos, bent kartą per savaitę kruopščiai jį išglostykite, čiuopdami ieškokite įtartinų gumbų, iškilimų ar dėmių. Tai pats tikriausias šuns masažas! Vyresniems šunims, turintiems daug gumbų, sudarykite lentelę ar schemą, kur ir kokio dydžio jie yra. Tokiu būdu greitai pastebėsite, jei vienas iš jų pradės sparčiai augti. 

Pasitarkite su veterinaru dėl bet kokių naujų gumbų ar dėmių. Kartais gali būti sunku vėl užčiuopti mažytį guzelį atvykus šuns apžiūrai į veterinaro kabinetą, todėl galite patrumpinti aplink darinį esantį kailį ar net apvesti guzelį rašikliu.

Ar šunys gali susirgti odos vėžiu? Net ir gavę teigiamą atsakymą, galite būti ramūs žinodami, kad dauguma šunų odos vėžio atvejų yra išgydomi. Svarbiausia – reguliariai apžiūrėti savo šunį ir, iškilus problemoms, nedelsiant apie tai pranešti veterinarui.

Autorės biografija

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis

Dr. Karen Louis įgijo molekulinės ląstelių biologijos daktarės laipsnį ir pakeitė darbo kryptį į veterinarinę mediciną. Ji baigė Ilinojaus universitetą ir dirba šioje srityje jau beveik 20 metų. Ji turi nedidelę gyvūnų kliniką netoli Sent Luiso, MO (JAV), kur derina vizitus į namus ir vadovavimą savo unikaliai, streso nekeliančiai klinikai. Autorė yra išleidusi knygų ir yra apdovanojimų pelniusi gamtos fotografė, gelbsti vyresnio amžiaus šunis iš vietinių prieglaudų ir lepina juos paskutiniaisiais gyvenimo metais.