8 dažnos vyresnio amžiaus šunų sveikatos problemos

Published by
minutės - Skaitymo trukmė

Savo šunis, kad ir kokio jie būtų dydžio, visada laikome šuniukais ir tikimės, kad jie gyvens amžinai. Nors ir labai norėtumėte neigti šuns senėjimą, svarbu atkreipti dėmesį į vyresnio amžiaus šunų sveikatos būklę, kad galėtumėte padėti pagerinti jų gyvenimo kokybę. Skaitykite toliau ir sužinokite apie dažniausiai pasitaikančias vyresnio amžiaus šunų sveikatos problemas, kurios vieną dieną gali paliesti ir jūsų augintinį.

Kokio amžiaus šuo laikomas pagyvenusiu?

Vyresnio amžiaus šuo guli žolėje ir šypsosi fotoaparatui
Pasak Dogs Trust, paprastai šuo laikomas vyresnio amžiaus, kai jam sukanka septyneri metai, nors daug priklauso nuo šuns dydžio ir veislės. Didelio dydžio veislių atstovai sensta greičiau nei mažų. Jei Vokiečių dogą laikysime vyresnio amžiaus dar iki šešerių metų, mažutis Čihuahua gali nepasiekto šios ribos iki aštuonerių ar devynerių metų amžiaus. Žinoma, kiti veiksniai, pavyzdžiui, aplinkos sąlygos, gali turėti įtakos atskiro šuns senėjimui. Kai jūsų šuniui pasireiškia su amžiumi susijusių sveikatos problemų požymiai, jį galima laikyti vyresnio amžiaus šunimi, neatsižvelgiant į jo tikrąjį amžių.

Pateikiame aštuonias dažniausiai pasitaikančias vyresnio amžiaus šunų sveikatos problemas.

1. Klausos ir regos praradimas

Pasak RSPCA, vyresniems šunims gali pablogėti rega ir klausa. Vyresnio amžiaus šunys taip pat yra linkę į kataraktą, kurią PDSA apibrėžia kaip nenormalų akies drumstumą, atsirandantį dėl lęšiuko struktūros pokyčių, galintį sukelti dalinį arba visišką aklumą. Net ir neatlikus kataraktos šalinimo operacijos, šunys gali gerai orientuotis dėl geros uoslės ir puikios klausos. Klausos praradimą ir kurtumą gali sukelti daugybė ligų, kurių atsiradimo priežastys – nuo genetikos iki lėtinių ausų infekcijų. Nors kurti šunys gali negirdėti jūsų kalbėjimo, jums artėjant jie jaučia virpančias grindis. Su jais galite bendrauti ir ženklų kalba. Visada elkitės atsargiai, kai lauke vedžiojate blogai girdintį ar matantį šunį. Juk nenorite, kad jie pasiklystų ir pakliūtų į bėdą!

2. Sąnarių problemos

Pasak PDSA, osteoartritas yra labai dažna šunų sąnarių skausmo ir sustingimo priežastis. Tai progresuojanti degeneracinė liga, dėl kurios suprastėja sąnarių tepimas, todėl susidėvi kremzlės. Nors gydymo nėra, yra keletas būdų, kurie gali padėti sumažinti skausmą ir sulėtinti šios ligos progresavimą. Mityba, ypač omega-3 riebalų rūgštys, vaidina svarbų vaidmenį šunims, turintiems sąnarių problemų. Paklauskite savo veterinaro, kokie maisto produktai geriausiai tinka sąnarių sveikatai palaikyti ir ar dietinis maistas naudingas jūsų šuniui. 

3. Demencija ir (arba) kognityvinė disfunkcija

Remiantis Kennel Club UK, šunys, kaip ir žmonės, sendami gali prarasti pažinimo funkciją, todėl simptomai yra panašūs į senatvės ar Alzheimerio ligos simptomus žmonėms. Susipainiojimas ir dezorientacija, įkyrumas ar lojimas be aiškios priežasties, pasiklydimas pažįstamoje aplinkoje ir nelaimingi atsitikimai tualete – visa tai gali būti kognityvinės funkcijos sutrikimo požymiai. Šie simptomai taip pat gali rodyti kitus sutrikimus, todėl jei pastebėjote tokį savo šuns elgesį geriausia pasitarti su veterinaru. Kaip ir osteoartritas, demencija nėra išgydoma, tačiau dažnai galima padėti ja sergančiajam vaistais ir antioksidantais praturtintu maistu. 

4. Vėžys

Vyresniems šunims dažnai atsiranda gumbai bei iškilimai ir laimei, ne visi jie yra piktybiniai. Vyresnis amžius padidina šunų vėžio riziką, todėl geriausia ištirti visus keistus darinius, tvirtina Kennel Club UK. Reguliarios patikros ir vėžio tyrimai gali padėti aptikti navikus, kurie nėra lengvai pastebimi ar apčiuopiami.

5. Širdies problemos

Šunims senstant taip pat gali išsivystyti širdies ligos. Remiantis PDSA, dažniausios šunų širdies ligos yra mitralinio vožtuvo liga, kardiomiopatija (širdies raumens liga) ir aritmija (nereguliarus širdies plakimas). Širdies ligos gali vesti prie stazinio širdies nepakankamumo, kuris atsiranda, kai širdis negali efektyviai pumpuoti kraujo, o skystis kaupiasi širdyje, plaučiuose ir krūtinės ertmėje. Kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, fizinio krūvio netoleravimas, sąmonės praradimas ir nepaaiškinamas vėmimas – visi šie požymiai rodo galimą širdies ligą, todėl gyvūną turi nedelsiant apžiūrėti veterinaras.

Vyresnio amžiaus maišytos veislės bokseris baltu snukučiu, dėvintis ortopedinį įtvarą, plaukia baseine.

6. Nutukimas

Senstantys šunys dažnai numeta svorio, nes praranda raumenis. Kai kuriems vyresniems šunims vis tiek gali kilti svorio padidėjimo ir nutukimo rizika. Senstant ir mažėjant augintinio aktyvumui, tai gali turėti didelės įtakos jo sveikatai. Kennel Club UK perspėja, kad antsvorio turintys šunys yra labiau linkę į ligas, pavyzdžiui, diabetą, aukštą kraujospūdį, širdies ir inkstų ligas. Svarbu ne tik saugiai mankštintis atsižvelgiant į vyresnio amžiaus šuns poreikius, bet ir maitinti savo šunį jo amžių atitinkančiu pašaru, kad augintinio mityba būtų tinkamai subalansuota ir jis gautų reikiamą dienos kalorijų kiekį.

7. Virškinimo trakto problemos ir šlapimo nelaikymas

 Šuniui senstant daugybė problemų gali sukelti virškinamojo trakto sutrikimų. Virškinamojo trakto sutrikimai ne visada yra rimti, tačiau gali rodyti kitas problemas, pavyzdžiui, inkstų ligą, todėl jei vėmimas ar viduriavimas greitai nepraeina, geriausia kreiptis į veterinarą. Be to, vyresnio amžiaus šunims kartais susilpnėja šlapimo pūslę kontroliuojantys raumenys, todėl pasišlapina ne vietoje ir ne laiku. Šlapimo nelaikymas gali būti didesnės problemos, pavyzdžiui, šlapimo takų infekcijos ar galimos demencijos požymis. Jei šios problemos pradeda kartotis, geriausia pasitarti su veterinaru.

8. Inkstų problemos

Šunims senstant sutrinka inkstų veikla. Blue Cross pastebi, kad nors lėtinė inkstų liga progresuoja ir yra nepagydyta, ją galima valdyti tinkamai gydant – tai prailgins jūsų šuns gyvenimą ir pagerins jo gyvenimo kokybę. Reguliarūs vyresnio amžiaus augintinio kraujo tyrimai gali padėti nustatyti inkstų ligą ankstyvoje stadijoje ir pailginti šuns gyvenimą. Jei nerimaujate dėl to, kuo maitinate savo vyresnio amžiaus šunį, būtinai kreipkitės į veterinarą.

Senti pagyvenusio amžiaus šuniui taip pat sunku, kaip ir jums. Vienas geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti savo senstančiam šuniui – kas šešis mėnesius reguliariai atlikti sveikatos patikrinimus, kad būtų galima nustatyti šias bendras sveikatos problemas. Stebėkite augintinius namuose ir praneškite veterinarui apie bet kokį neįprastą elgesį – taip galite anksti pastebėti šias ligas ir padidinti šuns galimybes ilgai ir sveikai gyventi. Galbūt jis jau ne šuniukas, bet visada bus jūsų šuo!

Autorės biografija

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus yra augintinio šeimininkė, apie augintinius rašanti tinklaraštininkė ir romanų rašytoja iš Tulsos Oklahomoje, kur ji dažniausiai rašo apsupta glėbio kailiuotų augintinių.


Peržiūrėjo: Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Susiję produktai